Madagascar's Rajoelina to Make 3rd Gov't Reshuffle: Senior Official
    2011-02-14 22:34:42     Xinhua      Web Editor: Gong
 

The head of Madagascar's Highest Transitional Authority (HAT), Andry Rajoelina, is planning to reshuffle his government for the third time with an objective of resolving the country's political crisis that broke out in December 2008.

A senior official at the prime minister's office who did not want to be named told Xinhua that the reshuffle might be announced this week, although the authorities are still waiting for the arrival of the mediator of the Southern Africa Development Community (SADC).

The naming of this new government which will have members from the protagonist groups is expected to happen once the HAT has agreed to the SADC proposals.

The transitional government was set up on April 17, 2009 by Rajoelina. The government was composed of 22 ministers, out of which, 12 had been named by Rajoelina before the resignation of former president Marc Ravalomanana in March.

The first transitional government was announced by Prime Minister Monja Roindefo on Sept. 8, 2009, but the latter was replaced by Mangalaza Eugene on Oct. 10, 2009.

Mangalaza was a consensus candidate designated by Rajoelina and the three protagonist camps of ex-presidents Ravalomanana, Didier Ratsiraka and Albert Zafy.

But owing to disagreements with the protagonists on how to resolve the crisis, Rajoelina sacked Mangalaza on Dec. 18, 2009 and replaced him with the deputy interior minister, Cecile Manorohanta. Two days later, Rajoelina appointed army chief Camille Vital to head the transitional government.

On Feb. 11, 2010, the deputy prime minister and the foreign minister, Ny Hasina Andriamanjato, resigned, saying other government members "did not want to work with the international community" to resolve the crisis.

On April 7, 2010, Vital sacked his defence minister Noel Rakotonandrasana for "having convened a secret meeting without getting the permission of the head of government."

Rajoelina reshuffled his government for the second time on May 24, 2010 by naming 10 new ministers including five military officers.

Since then, two ministers have resigned from the government under unclear circumstances. On Aug. 17, 2010, the posts and telecommunication minister, Iharizaka Rahaingoson, quit to be followed by the public works minister, Noelson William, on Feb. 9, 2011.

Share

               


CRIENGLISH.com claims the copyright of all material and information produced originally by our staff. No person, organization and/or company shall reproduce, disseminate or broadcast the content in any manner whatsoever without the express written permission of CRIENGLISH.com.

CRIENGLISH.com holds neither liability nor responsibility for materials attributed to any other source. Such information is provided as reportage and dissemination of information but does not necessarily reflect the opinion of or endorsement by CRI.

 
Correspondents' Corner more »

Review  

In Depth more »

Talk to CRI

News
China
World
Politics
Business
Sports
Showbiz
Sci-tech
Photo
Recommended
China
World
Sports
Showbiz
Travel
Video
C4
The Sound Stage
Showbiz
Travel
China Revealed
My Chinese Life
Travel
Destinations
Photo Gallery
Recommended
Learn Chinese
"In" Chinese
Chatting in Chinese
Pop Culture
Traditional Culture
Living Chinese
Chinese Studio
Chinese Class
Learn English
Special English
Pop Chart
Everyday English
Fabulous Snaps
CRI News
China.org.cn  | Xinhua  | People's Daily Online   |  CNTV.cn  | China Daily  |  Global Times  | China Job  |  China Tibet Online  | Taiwan.cn  | eBeijing  | Beijing Today  | China-Eurasia Expo  | APEC Yiwu Conference  | Chinese Embassy in S.Africa  | Chinese Embassy in Australia  | Chinese Embassy in NZ